Brenna i okolice
Brenna
Miejscowość Brenna położona w powiecie cieszyńskim w województwie śląskim, to miejsce od lat chętnie odwiedzane przez turystów. Przyciąga ich do tego miasteczka wiele rzeczy – zarówno ciekawe atrakcje i miejsca, które warto zwiedzić, jak i unikalna fauna i flora, której próżno szukać w innych rejonach Polski. Spokojny, sielankowy klimat Brennej tworzy zacisze, do którego można przyjechać i wypocząć, zapominając o codziennych obowiązkach, stresie i życiu w pośpiechu i biegu. Tu można zatrzymać się na chwilę, pooddychać świeżym powietrzem i przemyśleć wiele spraw, odstresować się, aby później wrócić do swojego codziennego życia z nowymi dawkami siły, energii i motywacji.
Ciekawe miejsca
Chlebowa Chata
Nazywana również często interaktywnym muzeum chleba – jest miejscem gdzie można zobaczyć proces przygotowywania i wypieku chleba.
Muzeum Zofii Kossak
Powstało w roku 1973 w wyniku inicjatywy męża pisarki. Po jej śmierci Zygmunt Szatkowski uporządkował zbiory i po raz pierwszy udostępnił je zwiedzającym.
Park linowy “Orla Perć”
To miejsce dla tych, którzy lubią w aktywny sposób spędzać czas. W parku mogą bawić się wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej szóstego roku życia.
W Brennej znajdują się również ośrodki jazdy konnej, gdzie swoich sił mogą spróbować zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy jeździectwa. Oferta ośrodków oferuje także lekcje jazdy konnej - dla tych, którzy nie potrafią. Zimą Brenna to doskonałe miejsce dla narciarzy - ukształtowanie terenu stwarza doskonałe warunki do jazdy na nartach, a ośrodki narciarskie oferują wypożyczanie sprzętu, zapewniają wyciągi narciarskie, odpowiednio przygotowane stoki i naukę jazdy na nartach dla początkujących. Okolice Brennej obfitują w przepiękne miejsca, idealne do pieszych i rowerowych wypraw - warto wybrać się na dłuższą lub krótszą wycieczkę którymś z wielu szlaków turystycznych. To wspaniały sposób na wypoczynek dla amatorów długich, górskich wypraw.
Fauna i flora
W Brennej można spotkać bardzo wiele gatunków zwierząt. Nietrudno zauważyć dzika, sarnę, jelenia, borsuka czy zająca, w okolicy mieszkają także liczne salamandry - przedstawiciele płazów. Nie brakuje również ptaków - codziennie rano można usłyszeć ich śpiew, który zachwyca wielu przyjeżdżających do Brennej turystów. To miejsce to ostoja będącego pod ochroną bociana czarnego, a także sów, dzięciołów i kruków. Rodzaj gleb występujących w okolicy Brennej, a także unikalny klimat sprawiają, że jest to miejsce stwarzające bardzo dobre warunki dla rolnictwa. W samej Brennej jednak terenów rolniczych jest niewiele. Niepowtarzalny charakter tamtejszej roślinności - zespołów leśnych znajdujących się na stokach wzgórz - zauważyła już w latach 30 – tych ubiegłego wieku profesor. A. Kozłowska twierdząc. Miejscu temu nadano później nazwę buczyny cieszyńskiej. Szczególnie warto wybrać się tam w porze wiosennej - na przełomie kwietnia i maja. W tym okresie leśne tereny zachwycają widokiem rozwijającej się przygody. To ostoja wielu roślin, które obecnie są pod ochroną i nie występuje ich już zbyt wiele - takich jak marzanka wonna, kopytnik pospolity, pierwiosnka wyniosła, bluszcz oraz wawrzynek wilczełyko, a także kilka gatunków storczyków.
Oficjalny serwis Gminy Brenna
Więcej szczegółowych informacji oraz kalendarz imprez znajdą Państwo